Strojní čištění kanalizace

Čištění kanalizace strojní probíhá pomocí motorové frézy, elektrického péra, spirály za použití stroje Rottenberger apod.) Ucpaná nebo zarostlá stoupačka splaškové kanalizace - velmi častá závada v činžovních domech starší zástavby, administrativních objektech, ale celkem běžně také v panelových domech a moderní zástavbě, občas také v rodinných domech. 

Ucpávka ve stoupačce způsobuje ty nejhorší havárie a ve většině případů se jedná o ty nejspodnější byty, ale není to vždy pravidlem.

Podle počtu výjezdů na strojní čištění kanalizace je možné průběh rozdělit takto: 


1. Starší činžovní dům 4-6 pater 

Litinová stoupačka co odvádí vodu od koupelen a kuchyní s průměrem  70 mm a nikoli 100 jak je běžné dnes.

Zarostlé nebo přicpané jsou v podstatě všechny a to, že se ucpe úplně jako první pozná nájemník pod kterým k ucpání dojde - vše od sousedů teče vanou nebo dřezem ven. Na vině je špatná údržba tohoto potrubí - které občasnou péči zkrátka potřebuje.

Další problém je odvětrání na střeše kde stoupačka končí. Toto odvětrání je dost často neprůchozí a má za vinu špatnou funkci celé stoupačky a především způsobuje rychlé zanášení. 

Většina těchto trubek je zarostlá o odpad protéká otvorem do kterého by to nikdo neřekl (tak 3 cm), samozřejmě jak kde. První pomoc která se při havárii provádí je opět strojní čištění jako u bytového odpadu. Začne se čistit z bytu kde se havárie projevila a otvorem po odpojeném dřezu apod. se provede základní čištění stoupačky - čistí se až do suterénu, kde je přechod na ležatou kanalizaci a větší průměr. 

Po této akci je stoupačka opět funkční, ale tímto způsobem se hlásí o řádné vyčištění. To se provádí opět strojně, ale s většími spirálami a nástavci. Je potřeba zajistit vstup do potrubí nahoře (půda, plochá střecha apod.) a dole ve sklepě. Také je poměrně nutné mít doma nájemníky, aby doma dohlédli jestli se voda nebo čištěný materiál nedostává do dřezu. 

Myslím, že řádné pročištění litinové stoupačky o průměru 70 je pro kanálníka jedna z nejhorších prací,  kterou má často na pořadu dne. 

Co se týče cen tak základní pomoc a vyřešení havarijního stavu je 3000 Kč a řádné čištění stoupačky 5-10.000 Kč.

2. Stoupačka průměr 100 mm litina nebo plast - objekty všeho druhu

Problém se přihlásí většinou stejně jako u výše uvedené stoupačky sedmdesátky. Tedy vyplavením bytu nebo prostor nad ucpávkou. Je to horší v tom, že nejste vyplaveni vodou z nádobí nebo vany, ale opadem ze záchodu. Čištění se provádí většinou opět strojně. 

Práce bývá jednodušší než u sedmdesátky hlavně z toho důvodu, že nejsou tak zarostlé. Jsou tři hlavní důvody proč je stoupačka ucpaná: 

  1. zaseknutý košíček co se používá jako osvěžovač do wc mísy 
  2. vlhčené ubrousky které nejsou rozpustné i i když to na nich píšou 
  3. různé předměty, které lidi zkouší splachovat neznámo proč

Čištění je celkem nenáročné ale je nutné provést kontrolu kamerou a ujistit se, že je potrubí bez překážek. 

Cena za tento zásah je 3-5000 Kč celkem.